Europejski Fundusz Społeczny

Linki

Zielona Linia

Publiczne Służby Zatrudnienia

Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia

MPiPS

EURES Polska

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj665
mod_vvisit_counterWczoraj1158
mod_vvisit_counterTen tydzień2855
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień8218
mod_vvisit_counterTen miesiąc22234
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc42268
mod_vvisit_counterWszystkie1907620

Na stronie: 15 guests, 1 bots online
Twój IP: 54.167.160.23
 , 
Dziś jest: 26 Paź 2016

Pośrednictwo pracy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 października 2006 04:49

Cele usługi:

 1. Udzielenie pomocy bezrobotnym w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia,
 2. Udzielenie pomocy poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia,
 3. Udzielenie pomocy pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników.


Opis usługi:

1. Podstawa prawna: Art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).
2. Pośrednictwo pracy jest procesem, polegającym w szczególności na wykonywaniu czynności i działań określonych w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, mającym na celu osiągnięcie efektu polegającego na jak najtrafniejszym doborze, w możliwie krótkim terminie:

 • odpowiedniego stanowiska pracy dla bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz,
 • właściwego kandydata na dane stanowisko pracy, odpowiadającego oczekiwaniom pracodawcy.


Pośrednictwo pracy realizowane może być poprzez:

 • Działania aktywne, polegające na podejmowaniu przez pośredników pracy konkretnych czynności mających na celu ożywienie lokalnego rynku pracy lub też na aktywizacji i pozyskaniu do współpracy poszczególnych podmiotów. Do działań aktywnych zaliczyć należy wszystkie przypadki, których efekty są następstwem podejmowanych przez pośrednika inicjatyw i działań, wynikających z jego inicjatywy.
 • Zachowania pasywne, ograniczające się do informowania o posiadanych ofertach pracy. Do zachowań pasywnych zaliczyć należy głównie informowanie o zgłoszonych ofertach pracy bez prowadzenia procesu doboru kandydatów na konkretne miejsce pracy.

 

3. Podstawowymi modelami organizacji pośrednictwa pracy są:

a) pośrednictwo dwutorowe, w którym zadania pośrednictwa pracy realizowane są przez dwie grupy pośredników:

 • pierwsza odpowiada za pozyskiwanie ofert pracy i kontakty z pracodawcami,
 • druga odpowiada za dystrybucję ofert pracy wśród bezrobotnych i poszukujących pracy oraz za dobór odpowiedniego kandydata na konkretne miejsce pracy.

b) pośrednictwo jednotorowe, w którym ten sam pośrednik pracy odpowiedzialny jest zarówno za pozyskiwanie ofert pracy jak i ich dystrybucję.

4. Pośrednictwo pracy realizowane przez powiatowe urzędy pracy opiera się na następujących zasadach:

 • bezpłatności,
 • dostępności,
 • dobrowolności,
 • jawności,
 • równości.


Giełdy pracy organizowane są w sytuacji, gdy istnieje potrzeba spotkania pracodawcy z większą grupą poszukujących pracy, najczęściej w tym samym zawodzie; urzędy pracy przekazują informację o giełdzie, terminie i miejscu spotkania. Pracodawcy pracowników wybierają spośród uczestników giełdy.

Targi pracy spotkania większej ilości pracodawców i osób zainteresowanych podjęciem pracy, trwające 1-2 dni, oferujące na specjalnych stoiskach zorganizowanych przez pracodawców - różne miejsca pracy. Sklepy z pracą działają na zasadzie udostępniania ofert pracy w takim miejscu miasta, gdzie występuje intensywny ruch pieszy; celem sklepu jest zwiększenie dostępu pracodawców i poszukujących pracy do ofert pracy, bez konieczności wizyty w urzędzie pracy.

Oferty pracy:

Zgłoszenia informacji o wolnych miejscach pracy, przeznaczonych do obsadzenia przy udziale pośrednika pracy (oferty pracy), mogą być (zgodnie z wolą klienta - pracodawcy) traktowane w dwojaki sposób:
- "Otwarte" oferty pracy, zawierające oprócz podawanych klientom - bezrobotnym/poszukującym pracy, wymaganych danych również nazwę, adres i sposób kontaktu z pracodawcą - których obsługa (na życzenie klienta - pracodawcy) ogranicza się do podania informacji i ofercie do wiadomości.
Oferty te realizowane są bez udziału pośrednika pracy.
- "Zamknięte" oferty pracy, w których klientom - bezrobotnym/poszukującym pracy podaje się do wiadomości informacje dotyczące danego miejsca pracy. Pośrednik pracy dokonuje - zgodnie z życzeniem pracodawcy - wstępnej (kilka do kilkunastu osób) lub pełnej (1-2 osoby) selekcji kandydatów na to stanowisko. Do pracy kierowane więc są wyłącznie te osoby, które przeszły pozytywnie weryfikację.

Poprawiony: czwartek, 29 sierpnia 2013 14:07
 

Godziny pracy urzędu. Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 - 15:30.